Eczaneden maskelerini alacaklar bunlara dikkat

İstanbul ve Ankara'daki eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı. İlk etapta 50-65 yaş arasındakilere dağıtılacak. Bakanlık, bu yaş grubundaki vatandaşların cep telefonlarına mesaj gönderecek. Telefonuna mesaj gelenler, eczaneye gidip maskelerini alabilecek. Türk Eczacılar Birliği uygulamayı anlattı, "Bakanlıktan mesaj gelmeden eczanelere gitmeyin" uyarısı yaptı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında İstanbul ve Ankara'daki eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı. İlk etapta 50-65 yaş arasındakilere maske dağıtılacak ardından kademeli olarak diğer yaş aralıklarına dağıtım yapılacak.

Maskelerin hızlı ve güvenilir dağıtımı için Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği arasında işbirliği yapıldı. Bu kapsamda ücretsiz maskeler eczaneler aracılığıyla vatandaşa dağıtılıyor. Bunun için de eczacılar 'reçetem' sistemini kullanıyor. Türk Eczacılar Birliği de bu sistemin nasıl kullanıldığıyla ilgili bir video paylaştı.

Bakanlık önce 50-65 yaş grubuna ardından diğer yaş gruplarına mesaj gönderecek. Telefonuna mesaj gelenler eczaneye gidebilecek. Maskeyi kullanacak kişi dışında başkası da eczaneden maskeyi alabilecek. Ancak eczaneden maske alınabilmesi için telefona kod içeren mesajın gelmesi şart.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, kısa sürede uygulamanın diğer illerde de başlatılacağını açıkladı. Çolak, vatandaşları mesaj gelmeden eczanalere gitmemeleri konusunda uyardı. Ayrıca eczaneye gidildiğinde sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlattı.

Güncel Duyurular